Digi_Ned, aprsd a Linksys WRT54GL – něco jako pokračování

Instalace Diginedu a aprsd na Linksys WRT54GL

Protože tenhle seriál zůstal zatím bez dalších dílů, zkusím pokračovat já a popsat, jak jsem, byť opravdový linuxový BFU, rozjel digined a aprsd na Linksysu WRT54GL. Předpokládám, že mě hoši-linuxáci případně opraví a doplní. Pokusím se popis prokládat odkazy tak, aby byl celý postup a potřebné informace pohromadě. Moc děkuji především Martinovi OK1DJO, bez jehož pomoci bych se asi konce nedobral.

0/ Úprava HW. Spočívá v konverzi 3,3V TTL úrovně UARTů na RS232. Lze použít obyčejný MAX232, který zvládne oba porty, a ze zkušenosti vím, že nevadí napájení 3,3V. Jsou ale 3V převodníky (MAX3232), které jsou vhodnější. Zapojení konektoru routeru viz zde.

1/ Instalace OpenWRT. Postup je vcelku dle popisu OK2XDU, ale doporučuji instalaci verze 8.09 .S 8.09.1 byly určité potíže. Kdo se jako já nedostane do původního web rozhraní za účelem instalace (změněné heslo u použitého kusu), existují jiné postupy. Pak je vhodné doplnit ntpclienta a nastavit konfigurační soubory pro wi-fi a síť. Já je mám podobně jako OK1COM. Jinak samozřejmě lze přes webové rozhrani OpenWRT, které se nám po instalaci zpřístupní.

2/ Instalace Ax25, diginedu a aprsd. Postup dle OK1DJO. Je možné vynechat instalaci stty, které v 8.09 stejně nefunguje a zrušit odkaz na něj z tncinit. Taky není nutné vypínat na portu 0 konzolu, TNC připojíme stejně na port 1. Ten je totiž defaultě nastaven na rychlost 9600, zatímco port 0 je na 115200 a bez stty s tím nic neuděláme. Postup s empty a picocom se mi neosvědčil.

3/ Nastavení základní. Předem je třeba upozornit na jednu zásadní zradu. Existují dvojí soubory s nastavením. Jedny klasické, kde se nastavuje vše kolem diginedu a aprsd – to jsou třeba digi_ned.ini a aprsd.conf. Jsou ale i další soubory, které se nachází v /etc/ax25/. Tyto soubory obsahují některá základní nastavení, která při startovacím skriptu přepíší nastavení v těch prve jmenovaných. Takže pokud v digi_ned.ini nastavíte jinou značku než v /etc/ax25/digi_ned/digi_ned.conf, při startu se přepíše a platit bude ta z digi_ned.conf. Popis jednotlivých položek nastavení není v mých silách překládat. Popsáno je to zde. Tahle koplikace je asi dána snahou o uživatelský komfort a možností nastavení přes webxicht, ale přes příkazový řádek je to dobrá pomsta.

4/ Nastavení finální. Nastavení jednotlivých souborů diginedu a aprsd nemá cenu rozebírat, neliší se od instalací na jiných platformách. Jen upozorním na drobnost, na které jsem se pěkně nachytal. Pokud jako já budete kopírovat konfigurační soubory diginedu ze svého starého dobrého DOSovského, nezapoměňte v souboru digi_ned.ini, na místech odkazů na soubory (digi_id.ini, digibcon.ini atd.) nastavit správnou cestu – tedy např. /etc/ax25/digi_ned/digi_id.ini.
Zkusím tedy shrnout to, co nás pro správný chod soustrojí zajímá:
Základní nastavení:
/tncinit
/etc/ax25/ax25_0.conf
/etc/aprsd/aprsd.config
/etc/ax25/digi_ned/digi_ned.conf

Spouštěcí skripty – vhodné prostudovat. Budeme vědět, co se při spouštění děje, zasahovat do nich nemusíme:
/etc/init.d/aprsd
/etc/init.d/digined
Nastavení diginedu – jako soubory v DOSu:
/etc/ax25/digi_ned/digi_id.ini, digi_ned.ini, digi_ned.sat, digibcon.ini, digi_ned.mes, digi_ned.tle
Nastavení aprsd:
/etc/aprsd/aprsd.conf
Nastavení autostartu: Já mám v /etc/rc.d/S99sysctl zapsáno:
cd /root
./tncinit
/etc/init.d/digined start
/etc/init.d/aprsd start

5/ Spuštění. Pro kontrolu, jak nám to krásně funguje, můžeme spouštět digined i aprsd přímo z jejich umístění. Spustíme-li digined takto /usr/bin/digi_ned -v -p aprs /etc/ax25/digi_ned/digi_ned.ini, rozjede se nám konzola diginedu tak, jak ji známe z DOSu. Aprsd pak spouštíme: /usr/bin/aprsd. Standardně se ale spouští, zastavuje, restartuje pomocí /etc/init.d digined start (stop, restart) a /etc/init.d aprsd start (stop). Pro autostart pak nastavení výše.

6/ A co dál? Tady moje zkušenosti a znalosti končí. Jako námět pro další články ale doporučuji:
-ověřit funkčnost na jiných OpenWRT zařízeních (WL-500GL, 500GD…)
-na routerech s USB přidat podporu USB-RS232 převodníků, vypadne pak bod 0/.
-přidat popis instalace podpory USB zvukové karty – soundmodemu

Závěrem ještě poznámka. Pro komunikaci a základní práci používám Putty, ale pro rýpání se v nastaveních s oblibou využívám WinSCP, kde jako nelinuxář vidím všechno v commanderu a soubory můžu pohodlně editovat. A to je asi celé. Ještě pár odkazů, které se mohou hodit:

K6DGB IGATE
Datasheet MAX232, Datasheet MAX3232
Instalace OpenWRT
Domovská stránka Diginedu