Jelikož příjem samotného Geosatu uvnitř v autě nebyl zrovna dle mých představ, začal jsem zjišťovat jaké jsou možnosti připojení externí antény. Po nějaké době hledání, se mi podařilo zjistit, že konektor, který je na zadní straně přístroje, není pro externí anténu ve smyslu anténu jako takové, ale pro plnohodnotnou externí GPS.
Dalším zkoumáním, zkoušením a opětovném hledání na internetu, jsem došel nakonec ke kýženým informacím a zdárnému konci. Zdířka jest sériové rozhraní RS232, jedná se o 4 pólový jack 2,5mm, stejně jako pro připojení TMC příjmače, potažmo propojení s radistanicemi Kenwood, viz článek zde.
Tak tedy, jako externí GPS se dá použít takřka jakákoliv GPS s rozhraním RS232 a napájením 5V. Toto napájení je dostupné přímo z geosatu, takže není potřeba externího. Důležité také je, aby 5V výstup byl opravdu použit, jinými slovy, byl zatížen. A to minimálně 15mA, v opačném případě elektronika Geosatu nebude data z externí antény příjmat, protože si bude myslet že na konektoru není nic připojené.
Já osobně mám napájení externí, a proto jsem musel do zapojení konektoru vložit miniaturní odpor 330ohm mezi +5V a zem.
Zapojení konektoru:
O – 5V (+)
| | – data RX
| | – data TX
| | – zem (-)
██
██
██
V mém případě, jak už jsem napsal, mám použité externí napájení, a to z důvodu, abych si zachoval možnost používat externí GPS i bez připojeného Geosatu. Ne vždy je totiž praktické ho “nasazovat”.
Mám tak vytvořené následující propojení.
Jako GPS mam použitý SirfStarIII příjmač od firmy Leadtek LR9450, který jsem zakoupil zde, datasheet
Tuto GPS jsem rozebral a její vnitřnosti umístil do plastového křídla na pátých dveřích svého auta.
Jelikož GPS ma na konci kabelu konektor RJ11, vytvořil jsem prodlužovací kablík z klasického plochého telefoního kabelu. Ten mam zakončený RJ11 rozdvojkou, kde z jedné strany je připojena GPS a z druhé strany datový výstup a napájení.
Napájení jsem vyřešil pomocí tzv. CL adaptéru pro napájení USB zařízení. Upravil jsem potom USB kabel a n jeho konec umístil RJ11 konektor.
Datový výstup potom vede ke Geosatu, kde je možné ho připojit přímo do Geosatu, nebo pomocí vyrobené propojky na kabel vedoucí k radiostanici Kenwood TM-D710.
Propojka je vyrobena ze dvou zásuvek Jack 4pol 2,5mm, jelikož jsem nesehnal zásuvku na kabel 🙂
Zapojení kabelů a propojek. Na náčrtu je vyobrazen původní kabel na připojení GPS přímo do rádia a jeho předělání na 4-pólový konektor. Dále je zde vyobrazeno zapojení zmiňovaného odporu 330ohm. A v neposlední řadě zapojení propojky, kde jsem musel prohodit zapojení datových signálů RX a TX.
4-pólové konektory jack 2,5mm jsem zakoupil u firmy GES elektronic
A kdo nechce bastlit, může kabel i GPS zakoupit od firmy Byonics: http://www.byonics.com/cables/gps.php
(Za fotografie GPS Leadtek děkuji Pavlovi OK1TEB)