Kenwood TM-D710 s integrovanou GPS

alt

Jelikož mne dnes v poledne rozlítili naši snědí fetující spoluobčané tím, že si vypůjčili přední panel D710 a GPS, otevřeli přitom okno tak, že už nešlo zavřít, usoudil jsem, že bude nutné panel od rádia odnášet i na několik minut z auta. Jenže sundavat panel, odpojovat GPS, sundat GPS je pěkná pakárna. Večer jsem v televizi sledoval reklamu na prací prášek, kde říkali zaklínadlo “dva v jednom” tak jsem to u nové D710 udělal také tak. Na palubce se tedy už nemusí flákat GPS, napájení GPS, propojovací kabel mezi GPS a panelem….  stačí už jen jeden kablík.

Kuchul jsem přední panel a byl jsem velmi potěšen že tam soudruzi z  NDR (nebo Japonska?) nechali dostatek místa. Vimplementoval jsem tam tedy GPS od Leadteku, po zkušební jízdě se zdá že funguje velmi dobře i v hustém lese byť jsem měl vzhledem k její poloze trochu obavy. Uvidíme, jak to bude vypadat ve vysoké zástavbě, leč je to 20ti kanálová SiRFstarIII, tak že by to nemusel být problém. Lepší než 1000 slov je pár obrázků, které přikládám. Pakliže by to někdo chtěl dělat, dejte si pozor na napájení GPS, červený drát je mínus, černý plus. (alespoň u kabelu který mi dodali)

GPS anténa je přilepena oboustrannou lepící páskou k zadnímu krytu panelu. Přes zadní stranu jsem přelepil pro jistotu průhlednou lepící pásku, kdyby náhodou oboustranka povolila, aby se kovový kryt GPS neproháněl po tišťáku. Výstup GPS je připojen přímo na pin 2.5mm  bočního konektoru. Není vyloučena ani možnost používat Geosat nebo jinou GPS pro kreslení WAYPOINT, RS232 cesta směrem k externí GPS zůstala netknutá, tak že se jen nepřipojí RING na 2.5mm.

alt

Detailní pinout:

alt

 EDIT OK1COM: Stejne tak lze integrovat modul Kouwell 9883 (to je ten za 200Kc s PS2 konektorem). Je nutne rozlousknout sroubovakem krabicku a vyndat samotny GPS cip s antenou. Pri ustrizeni originalniho kabelu je barevne oznaceni: cervena +5V, hneda GND, zluta RS232, (oranzova data IN – nezapojeno). Modul se tam vejde jen tak tak, spis je o 1mm vetsi nez by bylo potreba. V TRXu je nutne nastavit datovou rychlost GPS portu na 4800Bd! Muj cip se hlasil jako SkyTraq Venus5 – podle datasheetu ma citlivost stejnou jako Sirf III.