TM-D710 – problémy s přepisováním MENU APRS, resety…

U mnoha lidí se po čase začalo projevovat u TM-D710 zlváštní chování. Projevovalo se to například takto:

– Po zapnutí stanice se objevil nápis RESETTING a menu APRS a AUX2 padly do defaultu
– V listu stanic byly prázdné řádky
– Některé řádky v LISTu něšly smazat
– Přepisování hodnot v menu APRS fragmenty rámců
– V menu APRS se objevovaly nesmyslné znaky

Jediné řešení – full reset a nahrání nové konfigurace. Bohužel v nepravidelném (hodiny až týdny) intervalu se problém vrátil.

Po mnoha hodinách testů, zkoumání, vyhodnocování dat od jiných vlastníků postižených tímto problémem jsem dospěl k následujícímu:

Mám tři zprávy, jednu dobrou a dvě špatné.

Dobrá zpráva: Problém jsem nalezl  a moje stanice funguje tak jak má.
Špatná zpráva č.1 : tento problém pravděpodobně dříve či později postihne každého, kdo používá APRS u TM-D710
Špatná zpráva č.2 : je celkem jisté, že i po opravě viz. popis níže se po určité době  stav bude opakovat.

Popis problému:

APRS data  a MSG, která TM-D710 přijme se ukládají do paměti U2 (25256A). Do stejné paměti se ukládá i uživatelské nastavení APRS (menu 6xx). Jedná se o běžnou seriovou EEPROM a v katalogovém listu je psáno, že má životnost 1 000 000 přepisů. FW v panelu stanice je zřejmě napsán tak nešikovně, že časem dojde k překročení této hodnoty a paměť se zničí, resp. začne chybovat. Nevím, jak je konstruovaný FW, ale pakliže budeme počítat že jeden přijatý APRS rámec = jeden přepis dojdeme k následujícímu:

10 paketů za minutu * 60min = 600/h * 24 = 14400 za den. Stanice by tedy bez úhony měla přežít 70 dní !NEPŘETRŽITÉHO! provozu. Reálná  životnosti není přesně 1 000 000 cyklů, ale liší se kus od kusu.. Proto je různá doba, kdy se problém začne vyskytovat. Nejdříve budou postiženi Ti, jenž mají APRS trvale zapnuté a jsou v místě s velmi hustým provozem. Dále pak záleží na štěstí, jak odolná paměť v TRX je. Jelikož nemám zdrojové kódy od FW, není vyloučené, že se data drží přímo v procesoru a do EEPROM se přepíšou naráz (posledních 100 záznamů)  v okamžiku vypnutí stanice. Faktem zůstává, že k ukládání posledních 100 majáků je používaná EEPROM, nikoli S-RAM (IC13), ta drží Real Time Clock a konfigurační hodnoty pro TNC. Vyjmutím dobíjecí backup battery totiž list a MSG zůstane nedotčen. (tento odstavec je pouze odhad možného mechanismu vzniku problému, bez zdrojových kódů FW není možné s určitostí udělat jednoznačný závěr)

Oprava:

Paměť U2 je přibližně uprostřed PCB a je velmi dobře přístupná. S kvalitním vybavením je výměna otázkou několika minut. Bohužel pouzdro je velmi miniaturní a nedoporučuji provádět opravu těm, kdož nemají zkušenosti s SMD pájením.

 

Bohužel, dokud Kenwood nevydá FW, kde bude ošetřeno zacházení s pamětí a bude nadále používat EEPROM jako RAM, případně nebude-li cyklovat adresová pole aby nedocházelo k zápisům na jedno místo, bude se situace pravděpodobně neustále opakovat.

Přemýšlím, o tom, že nechám vyrobit adaptér z flexipásku, který se naletuje místo originální paměti a na druhém konci  bude DIL patice na standardní paměť, která je mnohem dostupnější a její výměna nebude poškozovat PCB. Cena takovéhoto adaptéru by byla velmi malá, ale příprava pro výrobu je hodně drahá. Uvidíme jestli by byl zájem. Aby se rozpustily jednorázové náklady, bylo by potřeba nechat vyrobit alespoň 20ks.

S pozdravem Milan OK1MX