Voice Alert

Voice Alert 136,5 Hz!

Systém, jenž umožňuje "živým" (těm jenž jsou přítomni u stanice) uživatelům APRS o sobě vědět a mít možnost spolu komunikovat nezávisle na tom, že na druhém VFO máme každý naladěný jiný kmitočet, nebo třeba používáme jen tracker.


Princip funkce Voice Alert (VA)

 

Jedu-li v autě, používám na frekvenci pro APRS 144.800 CTCSS 136,5Hz (jak RX, tak TX). Jelikož "mrtvá" (DIGI, WX stanice, neobsluhované stanice) APRS zařízení tento CTCSS neprodukují, uslyším APRS rámce pouze v případě, že je v mém dosahu někdo, kdo 136.5Hz produkuje. Mohu tedy vzít do ruky mikrofon, a zvolat… "halo halo… tady orel… kdo tam?" Díky tomu, že je toto zavolání podloženo 136.5Hz, protistanice ho uslyší, odpoví a můžeme se přeladit na jiný kmitočet a tam pokračovat v komunikaci.
Pozn.: APRS Bible doporučuje CTCSS 100Hz, ten je bohužel díky 50Hz síti v Evropě nepoužitelný. Proto 136.5 Hz


 

Důležité pravidlo

Voice Alert používejte (vysílání a příjem CTCSS 136,5Hz) opravdu jen v případě, že jste u fyzicky u stanice, máte zesílenou hlasitost a jste připraveni na zavolání odpovědět! Pokud toto pravidlo nebude dodržováno, postráda celá tato funkce APRS smysl.
U stanic, jako Kenwood TM-D700 a TM-D710 se nabízí funkce PM, kde např. pod PM1 uložím nastavení s VA, pod PM2 bez VA. Přepnutí je pak otázka stisknutí dvou tlačítek.
V případě použití trackeru můžeme mít první paměť s CTCSS, druhou bez CTCSS, třetí na 145,550 atd.