Článek ve výstavbě !!!
Není jisté, že to bude fungovat !
OpenWrt, APRX, Tracker_TOA a OT2m na Linksys-u WRT54GL
Cílem mého snažení bylo dostat do Linksys-u WRT54GL kompletní systém obsahující APRS digi s only rx igate na finském software APRX a zároveň program tracker_toa sloužící k odesílání dat z detektoru blesků na server Blitzortung.org .
Nebudu se zbývat HW záležitostmi ( převod úrovní seriových linek, mechanické úpravy apod. )
Nyní k vlastní instalaci.
Prvním krokem je instalace OpenWRT v. 8.09.1 na router.
Postup instalace sem popsal v článku Linksys, OpenWRT, Digi_ned a Aprsd. Jak na to ? na aprs.cz .
Pro jistotu znovu :
Potřebné ingredience :
Router Linksys WRT54GL, PC standartního typu s internetovým prohlížečem a klientem pro SSH (v Linuxu přímo v terminálu, pro widle Putty), silných 230 V v síti pro napájení a patch kabel UTP na propojení PC s routerem (je součástí balení routeru).
Postup :
Jako první věc stáhneme ze stránek OpenWRT bin soubor, který obsahuje vlastní alternativní firmware. Pro Linksys WRT54GL je zde : downloads.openwrt.org/kamikaze/8.09.1/brcm-2.4/openwrt-wrt54g-squashfs.bin . Uložíme si tento soubor někam kde ho potom nebudeme muset dlouho hledat . V dalším kroku uděláme úpravu v PC. Odpojíme PC od internetu, a změníme IP na
statickou v rozsahu 192.168.1.2 – 255. Další položky v nastavení sítě nejsou potřeba, většina systémů si je doplní sama. Teď už můžeme konečně propojit router s PC. Na routeru použijeme otvor s označením LAN1. Pomocí patch kabelu propojíme router s PC a zapneme napájení. Na PC spustíme internetový prohlížeč a do adresního řádku napíšeme adresu routeru. Ta je : 192.168.1.1 . Dáme enter a vyběhne na nás okno s požadavkem o přihlášení. Položku “User name” s klidem přeskočíme a do “Password” zadáme “admin”. V této chvíli mají prostor hračičkové. Pokud máme čas můžeme vyzkoušet různé nastavení. Stejně tam nic nezůstane . Jediné co nás v tuto chvíli zajímá je záložka “Administration” a dále podzáložka “Firmware upgrade”. Do okna pomocí tlačítka “Browse” zadáme cestu k souboru bin, který jsme si před tím stáhli ze stránek OpenWRT. Pokud jsme si jistí, ze je cesta správně, tak se pomodlíme a odklepneme tlačítko “Upgrade”. Teď je už vše v rukách výpočetní techniky. Celá akce trvá cca. 2 min. Doporučuji dát si cigaretu, jít si uvařit kávu (kolikátá že to dnes už je ?) případně se chvíli věnovat jiné bohulibé činnosti (co to ta manželka vlastně chtěla ?). Je lepší nechat routeru více času, než zbytečně vyhodit investovanou
částku a čas obrazně z okna. Od této chvíle by měl být v routeru firmware OpenWRT Kamikaze (r16206).
Vymyslíme si heslo. Takové, které si budeme pamatovat. Bez toho hesla se pak už nikam nedostaneme ! V prohlížeči vymažeme adresní řádek a zadáme znovu IP routeru (192.168.1.1). Měla by vyskočit uvítací obrazovka OpenWRT s požadavkem na přihlášení. Do kolonky “Username” patří “root” (je vyplněno) a do “Password” napíšeme heslo, které jsme si vymysleli na začátku. Znovu připomínám pamatovat ! Otevře se nám další stránka se spoustou možností nastavení routeru. Možnosti jsou opravdu velmi široké. Pánové z OpenWRT si dali záležet. Bude nás zajímat položka “Administration” (vpravo nahoře). Vlevo se otevře několik položek. Najedeme na “Network” a v roletě vybereme “”Interfaces” a dále “LAN” . Tady můžeme změnit nastaveni LAN rozhraní. Doporučuji “Protocol” static, “Address” v rozsahu vnitřní sítě, “Netmask” 255.255.255.0, “Gateway” je IP brány vnitřní sítě a “DNS-Server” je adresa kterou přiděluje provider. Základním předpokladem dalšího postupu instalace je mít možnost připojení dalšího zařízení k internetu. V případě potíží, doporučuji se zeptat někoho znalého místní situace. Pokud jsme schopni zvládnout předchozí nastavení, tak odpojíme router od napájení a od PC. Připojíme ho standartně do vnitřní sítě a zapneme. Vrátíme do původního stavu PC, včetně propojení k internetu. Do adresního řádku prohlížeče napíšeme IP routeru a přihlásíme se. Můžeme zkontrolovat nastavení a pod. V další fázi zkontrolujeme jestli funguje SSH. Mělo by se spustit po zadání hesla při prvním přihlášení. Linux : v terminálu napíšeme : ssh root@[adr_routeru] enter, napíšeme heslo a měl by se nám objevit prompt “root@OpenWrt:~#”. Windows : použijeme putty, ale bohužel nemám s tímto programem zkušenosti, takže nemohu sloužit.
Dalším krokem je instalace balíčků.
Připojíme se přes SSH ( ssh root@[adr_routeru] a zadáme heslo ). Následuje serie příkazů v příkazovém řádku. Autor Martin OK1DJO.
opkg update
opkg install libstdcpp
cp /etc/opkg.conf /tmp/
echo “src/gz ax25 http://downloads.wetnet.net/openwrt/ax25/brcm47xx/packages” > /etc/opkg.conf
cat /tmp/opkg.conf >> /etc/opkg.conf
opkg update
opkg install libax25
opkg install ax25-apps
opkg install ax25-tools
opkg install mc
Tím se nainstalovaly balíčky potřebné k chodu dalších programů a souborový manažer MC. Ten zásadně zjednoduší další práci. Teď je potřeba dostat do routeru program stty, kvůli nastavování seriových linek. Tadle akce je z náročnějších. Originální stty nechce fungovat. Popis opět Martin OK1DJO ve spolupráci s Honzou OK2ILA.
“Je potřeba stáhnout balík core_utils pro příslušnou verzi OpenWrt (tj. např. pro 8.09) – musí souhlasit s tím co je na routeru – balík přejmenovat z .ipk na .tar.gz, otevřít přes nějaký unzipovací program, který zvládne tar/gzip (umí to např. free 7zip), objeví se mimo jiné dva soubory – data.tar.gz a control.tar.gz – otevřít data.tar.gz a proklikat se do /bin adresáře, od tama pak vyextrahovat stty na disk a pomoci winscp (nutno přepnout do scp modu, na openwrt nefunguje defaultní sftp a ani fallback na scp nepomůže, musí se vnutit natvrdo, pak poprvé odsouhlasit otisk kliče, poslaného serverem a s každým připojením dvakrát nefunkční groups – openwrt nezná příkaz groups, ale ničemu to nevadí) to nakopírovat na router – asi nejlíp do /bin/, tam by to dal i ten core_utils balík (ten ale nemá smysl instalovat primo na router, protože je zbytečně macatý a navíc se ani na 4MB nevleze).”
Já to dělal ještě trochu jinak. Vyextrahoval sem stty na disk svého počítače podle popisu. Potom sem tento soubor přesunul na web kvůli možnosti stáhnout ho do routeru. Připojil sem se přes SSH k routeru. Do příkazového řádku sem napsal :
cd /bin
wget [adr_umistění_souboru]
Soubor stty pro OpenWrt v. 8.09.1 je na adr. http://www.volny.cz/jirka.ok2xdu/stty
Pak je potřeba nastavit práva. Do příkazového řádku napíšeme :
chmod 700 stty
Naistalujeme APRX.
Příkazový řádek :
cd /home
wget http://ok1djo.howto.cz/aprx/aprx_1.98-svn332_mipsel.ipk
opkg install aprx_1.98-svn332_mipsel.ipk
Další příkazy se týkají detektoru blesků. Pro použití jen jako digi a igate není potřeba.
Příkazový řádek :
cd /bin
wget http://ok1djo.howto.cz/packages/tracker_toa
chmod 700 tracker_toa
Soubor /etc/rc.d/S99sysctl :
# Nastaveni 1. portu
stty -F /dev/tts/0 4800
# Nastaveni 2. portu
stty -F /dev/tts/1 4800
# Spusteni APRX
aprx
# Spusteni trackeru
tracker_toa -t 20 /dev/tts/1 [jmeno] [heslo]
Vypnutí konsole :
/etc/inittab řádek s tts/0 přidat křížek
Úprava AXPORTS :
“APRS OK2XDU-2 4800 255 2 APRS”
Ovládaní LED :
LED-ky : DMZ, WLAN, POWER, SES_ORANGE (?), SES_WHITE(?)
Ovládání : zapnutí cat 1 > /proc/diag/led/[nazev_led]
vypnutí cat 0 > /proc/diag/led/[nazev_led]
Změna portu SSH : /etc/config/dropbear
Přišla mi stavebnice detektoru blesků, takže se ted věnuji osazování.