Stratocaching 2014 – další informace

Co bude na palubě? Dropion (kapsle) bude kromě jiných technologií obsahovat APRS tracker a RTTY+CW vysílač. Dropinon ponese “náklad”, který budou hledat geokačeři, což je 12 semínek s různým nákladem. Dva (radioseed) budou vybaveny RTTY+CW vysílači, a bude několik APRS trakerů. Těchto 12 kusů “semínek” se uvolní ve výšce asi 25-30km.

Kmitočty RTTY (použité TX jsou velmi kmitočtově nestabilní, proto hledejte +-15 kHz):
Dropion: 437.650 MHz USB
SEED1: 437.670 MHz USB
SEED2: 437.690 MHz USB
Výkon: 30mW
vše bude RTTY 300bd (lze použít ve FL-DIGI – HAB verze autoconfigure STS-8)

APRS bude možné poslouchat na 144.800MHz, případně sledovat na známých serverech, RTTY lze poslouchat pomocí programu fl-digi. Speciálně upravená verze jejíž konfigurace je popsaná zde: http://ukhas.org.uk/guides:tracking_guide:slovak posílá data na server a lze je vidět na těchto stránkách http://spacenear.us/tracker/, které jsou specializované na příjem dat z balónů. K příjmu je potřeba jakýkoli RX, umožňující SSB provoz a PC, pro android lze použít aplikaci HAB Tracker. Není nutný žádný interface, NF se připojí přímo do zvukové karty. Čím více stanic bude zapojené do příjmu tím větší pravděpodobnost je, že podaří náklad i radioseedy najít. Velmi zajímavé bude sledovat chování při rotaci vysílací antény. Bude použit i telegrafní maják, na jehož základě by bylo možné zaměření a dohledání. Vysílat se bude střídavě RTTY a CW:

Morse datagram:
“OK1KCI 25 0844 JO70VA01 0327”
Znacka – pořadové čislo paketu – čas – lokátor – nadmořská výška

Lokátor má dopřesnující dva znaky, které definují oblast cca 400x400m (zobrazit je to možné např. zde: http://no.nonsense.ee/qth/map.html).

Z hamů na projektu spolupracují: Petr OK1VEN, Ondra OK1CDJ, Libor OK1ALX, Michal OK1LOL, BOB OK1IKO, a nemalou podporu máme i od kluků ze Slovenska Radim OM2AMR, Dano OM1ATS a mnoho dalších.