UISMT připojení teploměru

Program pro měření teploty pomocí čidla SMT 160-30 připojeného na GamePort PC a ukládání naměřených dat do souboru s formátem pro další zpracování a vysílání programem UiView. (Trochu složitější řešení pro PC bez GamePortu je zde)

Zapojení čidla:

Obrázek vlevo je pro čidlo v pouzdře TO-220, vpravo pro čidlo v pouzdře TO-92. Délka kabelu je dle výrobce až do 20m, v praxi jsme zatím odzkoušeli do 10m.

DataSheet čidla SMT 160-30

Program

Program je zatím ve fázi vývoje, proto nemusí vždy a všude fungovat a může způsobit i hroucení Windows a pod. (testování je NA VLASTNÍ RIZIKO, způsob jak zprovoznit WX pod UiView si prosím najděte v manuálu k programu):

  • podporuje pouze jeden GamePort.
  • zatím není možná kalibrace čidla pro větší přesnost měření
  • minimální konfigurace: Pentium I@120 (na 486 nepracuje!!!) U slabších konfigurací může měření ubírat značný strojový čas procesoru.
  • Měl by pracovat na Win95,Win98,Win98SE,WinNT,Win2k,WinXP (Testoval jsem zatím jen na Win2k a Win98SE zato na notebooku Armada 4130 (PI@133, 32MB RAM))
  • program považuji za tak jednoduchý, že snad nepotřebuje žádný help ani dokumentaci – pokud netušíte co by měl dělat, nebo co nastavit, tak si ho radši ani neinstalujte :-))
  • to samé je s popisem v angličtině, jejíž znalost považuji u radioamatérů za v současné době podstatnější než znalost morse :-)))

Změny ve verzi 0.2

  • nastavené hodnoty včetně cesty pro ukládání souboru se okamžitě po změně ukládají do registrů
  • už by měl fungovat na libovolné lokalizaci (pův. verze na českých windows generovala WX file s datumem jehož formát nechtěl UiView sežvýkat)

Změny ve verzi 0.3

  • teplota ve výstupním řetězci měla jen dvě místa, dle normy musí mít tři, problém se čtením měla např. TH-D7

 

PROGRAM JE TZV. HAMWARE, TZN. JE VOLNĚ ŠIŘITELNÝ PRO NEKOMERČNÍ RADIOAMATÉRSKÉ POUŽITÍ

Chci poděkovat Igoru Ceskovi, který poskytl modul GameTemp.dll umožňující měření pod Win2k pro radioamatérské použití
(jeho stránky
http://www.cesko.host.sk/GamePortTemp.htm) – zde najdete program s poněkud lepší diagnostikou, pokud by čidlo nepracovalo jak očekáváme.

V případě připomínek k programu, nebo poznatků z provozu mi můžete napsat na ok1mab@4×4.ath.cx, samozřejmě nezaručuji, že odpovím.

Instalační program v0.3 je ke stažení zde. pokud jste si nainstalovali starší verzi stačí přepsat původní exe tímto UiSMT.exe (odinstalování a instalace nové verze není nutná)

Petr OK1MAB