Úpravy TNC2 GES GC12AX

1. DCD

Vzhledem k tomu, že TNC nemá interní “hardwerový” squelch (DCD), tak používá externí squelch v radiostanici. Bohužel ten má několik nedostatků jako je například pomalé otevření (až 250ms) a nemožnost použít TNC v pásmu KV. Proto je třeba do tohoto TNC nainstalovat interní hardwerový squelch. Principialně detekce datového signálu DCD v TNC vzniká na vedení CDT z TCM3105, který jde do HI-TTL v případě, že je na vstupu jakýkoliv NF signál, takže se musí použít sql na radiostanici. Jako hw DCD můžete použít například schéma s XR2211 od CZ6JSE. Nezapomeňte přerušit propojení mezi TCM3105 (pin3-CDT) a 74LS04 (pin5-IC4C) a na pin5 (74LS04) připojit signál DCD z hw squelche.

Zapojení do TNC je v obrázkách:

 


2. PTT watchdog

Pokud je poměr vysílání:příjem 1:1 nebo je ve prospěch vysílání, začne se přivírat T1 a pak záleží, co bude dělat rádio, ale pokud se tím spíná nějaký relé, tak tranzistor odejde. V lepším pádě se jenom záhadně odklíčovává,
což je samozřejmě špatné. Problém je v tom, že se nemá kudy vybíjet C19.
Řešení je jednoduché. Paralelně na R7 dejte diodu 1N4148 (nebo něco podobného) anodou k zemi. Výstup RTSA\ je push-pull, čili nabiteý kond pújde kladným na zem, na gate se dostane záporný napětí a přes diodu paralelně na R7 se to okamžitě vybije. Pokud tam diodu nedáte, pak se to nabíjí i vybíjí přes R7, čili to musí být hodně ve prospěch příjmu aby to fungovalo.

Zapojení do TNC je na obrázku:

 

3. LED

U většiny použitých LED, které tam GES dával je průměrný odběr 20mA.
Což přetěžuje výstupy logiky a způsobuje problémy.
Je třeba tyto LED vyměnit za nízkoodběrové v proudové úrovni cca 2mA.
Zkontrolujte si hodnoty rezistorů, měly by být okolo 1k2-1k5.

 

4. Konverze na CMOS

Tuto úpravu doporučuji udělat, nutné to není, ale ušetří se tím dost peněz za  proud a navíc si v létě ušetříte problémy s chlazením.
GES použil většinou obvody TTL, doporučuji vyměnit alespoň CPU, RAM a EPROM.
EPROM v některých kusech bývá v CMOSu. RAM se dá použít jakákoliv 32kB, například ze starých MB cache 486ky. Akorát mají užší nohy, ale dá se to “rozplácnout”.
Další možnost je koupit 62256 v CMOS provedení.
CPU Z80A (Z84C00AB6) doporučuji dát v 8MHz verzi, protože v CMOS verzi hřeje míň než v 4MHz verzi. Teoreticky se tam může dát ještě verze 6, 8 a 10MHz.
Tento CPU se dělá i ve verzi 20 a 50MHz, ale to už by bylo zbytečný.
Tantaly okolo MAX232 by bylo vhodné vyměnit za 1M a taktéž samotný MAX232 vyměnit za CMOS verzi.

 

5. RESET

Toto je víceméně nutná úprava. Reset, co je TNC nefunguje jak má, po krátkým výpadku napájení TNC neodstartuje. Nejjednodužší je přemostit R1 diodou tak, aby katoda šla na VCC. C5 se pak rychle vybíjí přes tuto diodu a
napájení TNC. Vybíjení přes TNC a 4k7 trvá bohužel příliš dlouho. Pokud máte TNC doma na stole, tahle úprava stačí a zařízení je víceméně spolehlivé. Pro provoz na kopci bych doporučil vyhodil C5 a použít reset s obvodem 7705 a časovou konstantu natáhnout alespoň na 1 vteřinu ne-li na víc a dát to přímo na místo toho C5. Pull-up tam už je. Teoreticky by bylo možný použít nějaký reset v malém pouzdře, co se dají sehnat v GME, snáz by se to nabastlilo na desku a zabíralo by to tam míň místa, ale nemám s těmato obvodama co se spolehlivosti týče vůbec žádný zkušenosti.

Zapojení do TNC je na obrázku:

 

6. Úprava zdroje

Vyřaďte D1 a nahraďte ji pojistkou. Paralelně na C1 se připojí 1N4007 anodou na zem. Pokud někdo otočí napájení, pak to ta dioda šlusne a pojistka vyletí, čili ochrana zůstane, a ušetří se 0.7V na diodě.

Zapojení do TNC je na obrázku:

 

(autor OK1MJO, více zde: http://www.ok0bez.com/files/aprs/TNC2-GC12AX_GES)