ZipSlack – instalace

Instalace ZipSlacku, odlehčené verze Slackwaru

Tento článek si neklade za cíl naučit vás vše okolo linuxu, ale ukázat instalaci jedné z pididistribucí, včetně protokolu ax25. ZipSlack  je malá distribuce linuxu vycházející ze Slackwaru, pro naše potřeby určitě plně dostačující.

Předpoklady:
základní znalosti formátování disku, přenos systému a práce s příkazovou řádkou DOSu-Linuxu

Potřebné železo:
Počítač, bohatě stačí Pentium 200Mhz, 128MB paměti a disk – stačí 256MB, 512MB je víc než dost.
Další věc, která se vám hodí, je druhý počítač, použitý pro prvotní naformatování disku a přenesení zipslacku..

Vezmeme disk (500MB stačí bohatě), naformátujeme ho na FAT32, hodíme na něj systém (stačí jádro z Win98, takže např. sys c: d:) a máme skoro hotovo. Do základního adresáře rozbalíme obsah souboru zipslack.zip, ktery najdeme na FTP – doporučuji verzi 10.2 – sice není poslední, ale obsahuje správné verze knihoven. Poté je pořeba upravit soubor c:\linux\linux.bat – je v něm potřeba vybrat disk, ze kterého se linux bude spouštět –  v drtivé většině případů to je /dev/hda1. v souboru c:\autoexec.bat zajistime spustění linuxu po startu, stačí do něj napsat řádek c:\linux\linux.bat a je hotovo. Nastartujeme počítač z tohoto disku a v idealním stavu se nám pustí linux.

 

Základní nastavení systému:
Přihlásíme se (root bez hesla) a vytvoříme si heslo (passwd).
Není od věci si pustit SSHd pro vzdálenou správu – stačí souboru /etc/rc.d/rc.sshd nastavit atributy umožnující jeho spuštění.
Pokud chceme zkonfigurovat IP adresy, jsou v souboru /etc/rc.d/rc.inet1.conf

… a to je z toho základního zprovoznění asi vše.

 

Instalace ax25:
z
FTP si stáhneme balíky:

extra/ham/ax25_apps
extra/ham/ax25_tools
extra/ham/libax25

každý balík se skládá ze tří souborů – není od věci je sosnout všechny.
balíky nainstalujeme příkazem installpkg název_balíku
.tgz

tim je instalace samotneho linuxu, ax25 a podpůrných knihoven skoncena. Zbývá již jenom dokonfigurovat protokol ax.25 a rozběhnout programy, které si vybereme, což je většinou DigiNed a aprsd.

ZipSlack se dá nainstalovat i na linuxové diskové oddíly, nicméně zde je již postup trochu složitější a na naše použití postačuje i  souborový systém FAT32. O instalaci na Ext2 snad někdy příště.

První věcí, která se na Linuxu musí rozchodit, je protokol ax.25, přez něj totiž komunikují snad všechny programy, které si na aprs šahají. Další informace tedy najdete ZDE